You are currently viewing Andrzej Duda fatalnie pożegnał Krzysztofa Krawczyka. Naprawiłem tego Tweeta.
Żródło: Twitter @AndrzejDuda

Andrzej Duda fatalnie pożegnał Krzysztofa Krawczyka. Naprawiłem tego Tweeta.

 

O co całe te zamieszanie?

Wszyscy pożegnaliśmy Krzysztofa Krawczyka. Był niewątpliwie LEGENDĄ polskiej sceny muzycznej. Burzę w Internecie wywołał Tweet od prezydenta Andrzeja Dudy.

Wklejam go dla wszystkich osób, które jeszcze go nie czytały:

 

Niestety w mojej ocenie Tweet jest zły. Nawet można określić go mianem „fatalny”. Prezydent polski (lub agencja marketingowa obsługująca Twittera od Prezydenta) powinien pisać Tweety we wzniosłym stylu, który nie podzieli Polaków (aż tak mocno, bo jak wiadomo zdania zawsze będą różne).

 

Co jest nie tak z tym tweetem i jak powinien wyglądać?

 

Pozwolę sobie przeanalizować treść Tweeta i podpowiem jak ja jako marketingowiec podszedłbym do tematu

 

👎 „Odszedł Krzysztof Krawczyk.”

Ok. Stwierdzenie jest. Za wiele emocji w to nie włożono. Można było podkreślić znaczenie Krzysztofa Krawczyka dla polskiej muzyki

👍 Pożegnaliśmy legendę polskiej muzyki – Krzysztofa Krawczyka.

 

👎 Młodzi może lekceważą taką muzykę albo nawet nie znają,”

To drrraaammaat. Takie zdanie nie powinno wystąpić. Czemu? Bo w jakiś sposób może urazić środowisko – młodych ludzi. Ta część zdania była skazana na kiepski odbiór już w momencie pisania. Raczej każdy doświadczony marketer, któremu zależy na pozytywnym odbiorze posta NIE NAPISAŁBY, że ktoś coś lekceważy, ktoś czegoś nie zna. Krawczyka raczej każdy znał. Nie ma co naciągać rzeczywistości. Wygląda to na ewidentne wbicie szpilki.

Jeśli chodzi o mnie to napisałbym coś co podkreśli ponadczasowość i wielopokoleniowość słuchaczy. Byłoby to bardziej pozytywne. Można było prościej i ładniej:

👍 Jego muzyka łączyła pokolenia

 

👎 „ale nie ma wątpliwości, że jakiś rozdział w polskiej muzyce i rozrywce się zamknął.

Tutaj jak widzimy nijakie określenie „jakiś”. Jaki rozdział pisał Krzysztof Krawczyk w polskiej muzyce? Warto było napisać coś bardziej wzniosłego. Użyć słów: Barwny? Zamiast pisać, że coś się zamknęło to lepiej podkreślić, że jego muzyka z nami pozostanie. Wciąż „Chciałem być” przecież będzie słuchane. Aj już pokażę Wam co ja bym napisał.

👍 i nie ma wątpliwości, że nadal będzie łączyć bo barwny dorobek muzyczny Pana Krzysztofa z nami pozostanie.

 

👎 Z pewnością był Postacią. Tacy Artyści odchodzą ale nie umierają. Żyją w swojej twórczości. RiP

Tylko postacią? Myślę, że taki dorobek muzyczny zasługuje na większe określenie. Jaką postacią? To, że napisane z wielkiego P nie czyni tego hm wow.

Gdyby się uprzeć można przekształcić to zdanie na:

Z pewnością był Artystą, który będzie nadal żył w swojej Twórczości. RIP

ale jako, że pisałem wcześniej o dorobku muzycznym to pozostawiłbym polski odpowiednik RIP. Swoją drogą zapis RiP? –> RIP, R.I.P, Rip

👍 Niech spoczywa w pokoju.

 

Dla porównania całość postów:

👎 „Odszedł Krzysztof Krawczyk. Młodzi może lekceważą taką muzykę albo nawet nie znają, ale nie ma wątpliwości, że jakiś rozdział w polskiej muzyce i rozrywce się zamknął. Z pewnością był Postacią. Tacy Artyści odchodzą ale nie umierają. Żyją w swojej twórczości. RiP”

👍  „Pożegnaliśmy legendę polskiej muzyki – Krzysztofa Krawczyka. Jego muzyka łączyła pokolenia i nie ma wątpliwości, że nadal będzie łączyć, ponieważ barwny dorobek muzyczny Pana Krzysztofa z nami pozostanie. Niech spoczywa w pokoju.”

 

Ułożony przeze mnie post zapewne wywołałby lepszy odbiór. Uważam, że Postać jaką jest Prezydent Polski musi mówić i pisać tak, aby łączyć a nie dzielić. To ważne bo w #SocialMediach każde słowo ma znaczenie.